Stary Cmentarz (lub Cmentarz Zasłużonych) na Pęksowym Brzyzku to pierwszy zakopiański cmentarz, który powstał w połowie XIX wieku. Tuż przy cmentarzu znajduje się również najstarszy drewniany kościół w Zakopanem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zwany po prostu Starym Kościołem.
Nazwa cmentarza jest związana z nazwiskiem darczyńcy ziemi, na którym się ów cmentarz znajduje – Jana Pęksy. Brzyz (lub brzyzek) natomiast oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem.
Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są unikatowymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle.
Swoje groby na cmentarzu mają ludzie, którzy tworzyli rzeczywistość miasta i jego legendę. Leżą tutaj min.: Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Władysław Hasior, Helena i Stanisław Marusarz.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Informacje i zdjęcia na podstawie strony www.myzakopane.pl. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu zakopianski.pl nie dopowiada.